Firma ZPK STRZELIN została założona w 2011 roku. Początkowo była spółką cywilną, której właścicielami byli Marcin Wieczorek i Kordian Kostka. Nastepnie w roku 2022 została przekształcona w spółkę komandytowo-akcyjną.

Pełna nazwa firmy to Zakład Przerobu Kamienia STRZELIN Wieczorek spółka komandytowo-akcyjna.

Pierwotnie firma powstała z połączenia dwóch doświadczonych w przerobie i obróbce kamienia podmiotów gospodarczych. Za siedzibę firmy przyjęto teren Kopalni Granitu w Strzelinie, gdzie otrzymano propozycję ponownego uruchomienia zakładów przeróbczych skupiających się głównie na produkcji elementów ciętych. Zakłady te były przez kilka lat nieczynne po zmianie właścicielskiej, a obecnie Kopalnia Strzelin jest własnością koncernu budowlanego STRABAG.

Firma ZPK STRZELIN działalność swoją prowadzi w kilku rejonach, głównie jest to: rejon Strzelina i rejon Strzegomia. Posiada nieograniczony dostęp do surowca granitowego z kamieniołomu strzelińskiego oraz kamieniołomów płyty strzegomskiej jak również surowca skandynawskiego ze Szwecji i Finlandii.

W chwili obecnej potencjał produkcyjny oparty jest o umaszynowienie – jednolinek diamentowych do cięcia bloków, traków tarczowych o średnicy 2700 mm oraz rozcinarek jednogłowicowych. Umaszynowanie pozwala na realizowanie większości zamówień dużego zapotrzebowania na elementy typowo drogowe. Firma nastawiona jest na produkcję płyt chodnikowych w różych grubościach, kostki granitowej fakturowanej z płyt (głównie płomieniowanej) oraz oporników i krawężników.

W planach rozwoju jest inwestowanie w wydobycie i zwiększanie eksploatacji złoża Strzelin. Po inwestycjach w park maszynowy związany z wymianą maszyn rozcinających, zakup linii do płomieniowana płyt, żurawii wraz z przyssawkami o możliwości udźwigu elementów do 2200 kg firma jest przygotowana do produkcji ciężkich elementów drogowych.